BMW nowe czy używane?

Samochody niemieckiego koncernu motoryzacyjnego BMW od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród kierowców z całego świata. W jakiego rodzaju pojazd warto zainwestować — nowy czy używany? Podpowiadamy!

Zalety nowych i używanych samochodów BMW

Kierowcy dysponujący nieco większym budżetem mogą się zdecydować na zakup nowego auta marki BMW. Dlaczego jest to opłacalna inwestycja? Samochody tego popularnego koncernu stanowią synonim niezawodności i solidności wykonania. Wyraźnie widać w nich niemiecką precyzje. Auta BMW są klasą samą w sobie. Klienci cenią je między innymi za dynamiczne, wydajne jednostki napędowe (na uwagę zasługują tu w szczególności jednostki 6 — cylindrowe, które można spotkać w modelach serii 3 i 5), wysoki komfort jazdy, precyzję prowadzenia, dobrze wyposażone wnętrze i atrakcyjny design.

Alternatywą dla nowych samochodów BMW są pojazdy używane. Jakie są ich główne zalety? Takie auta stanowią doskonałe rozwiązanie dla kierowców, których nie stać na zakup wymarzonego auta z salonu lub wcięcia leasingu i spłacania niekiedy bardzo wysokich rat. Używany samochód wymaga niższych kosztów utrzymania. W przeciwieństwie do nowego, nie musi być bowiem serwisowany w autoryzowanej stacji obsługi w celu uchronienia się przed utratą gwarancji producenta. Koszty takiej wizyty są o wiele wyższe niż w przypadku nieautoryzowanych warsztatów. W drugich z nich klient może zdecydować o montowanych częściach oraz zastosowanych płynach eksploatacyjnych. Używany samochód to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie. Po obejrzeniu go można od razu przejść do spisania umowy i jeszcze tego samego dnia zasiąść za kółkiem.

Kiedy najlepiej kupić BMW nowe, a kiedy używane?

Wielu kierowców planujących zakup samochodu marki BMW zastanawia się, kiedy jest na to najlepszy moment i czy pora roku ma tutaj jakieś znaczenie. Wszystko zależy tutaj od tego, czy ma to być nowe samochody nowe czy używane. W pierwszym wypadku, warto zdecydować się na zakup pojazdu w sezonie zimowym. Przełom roku to czas, kiedy salony samochodowe organizują wyprzedaże rocznika. Klienci mogą liczyć wówczas na niezwykle atrakcyjne rabaty oraz szereg korzyści, takich jak na przykład dodatkowe wyposażenie, bezpłatny zestaw opon czy korzystny pakiet ubezpieczeniowy.

nowe bmw

Dlaczego salony samochodowe decydują się na organizację wyprzedaży rocznika? Związane jest to z tym, iż w Polsce wiek samochodu określa się nie na bazie daty pierwszej rejestracji, lecz bazując na roku produkcji. Przykładowo, kupując samochody osobowe w 2022 roku, otrzymamy pojazd wyprodukowany w 2021 roku. Jest to o tyle ważne, że starszy pojazd ma mniejszą wartość, a co z tego wynika, w momencie sprzedaży kierowca otrzyma za niego mniej pieniędzy. Reguła ta dotyczy jednak wyłącznie kilku pierwszych lat. Później granica ta ulega zatarciu. W przypadku starszych samochodów, różnica jednego roku nie ma znaczącego wpływu na ich wartość. Kupno auta marki BMW na wyprzedaży rocznika jest zatem opłacalne w szczególności wówczas, gdy będzie ono użytkowane przez dłuższy czas. Nowy rok jest także okresem, gdy w ofercie salonów samochodowych pojawiają się nowe modele samochodów lub nowe generacje starszych modeli. Co za tym idzie, dealerom zależy na tym, aby jak najszybciej sprzedać starsze modele. Aby usprawnić ten proces, decydują się oni na obniżenie cen. Czy zakup samochodu BMW podczas wyprzedaży rocznika ma jakieś wady? Można zaliczyć do nich między innymi brak możliwości indywidualnej konfiguracji pojazdu.

A co, jeżeli chodzi o zakup używanego samochodu marki BMW? Najlepiej dokonać tego w okresie jesienno — zimowym. Wynika to z panujących wówczas znakomitych warunków do przetestowania auta. Niekorzystna aura sprawia, że z łatwością można wykryć problemy z układem hamulcowym czy rozruchowym lub akumulatorem. Każda taka usterka to dobry pretekst do negocjacji ceny pojazdu. Warto wspomnieć tutaj także o tym, że jesienią i zimą nieco trudniej jest sprzedającym zaprezentować oferowany samochód w jak najbardziej korzystnym świetle i utrzymać go w czystości.