Hybrydowe auta BMW

W związku z rosnącą popularnością ekologicznego napędu również BMW wprowadziło do oferty takie modele. Są one w gamie już od wielu lat, w związku z czym nie trzeba kupować nowego modelu, aby cieszyć się zaletą hybryd. Jednak jakie modele w gamie BMW są hybrydowe? Które można już kupić na rynku wtórnym?

Jaka jest historia hybrydowych modeli BMW?

W związku z postępującą elektryfikacją nawet BMW postanowiło wprowadzić do swojej oferty takie modele. Co ciekawe nie jest to wcale całkowicie świeży proces. Pierwszy hybrydowy model marki zadebiutował już w 2008 roku, a więc 15 lat temu. Było to BMW ActiveHybrid7. Jak sama nazwa wskazuje, model oparto o Serię 7 z tamtych lat. Pod maską znalazł się silnik V8 oraz jednostka elektryczna o mocy około 20 koni mechanicznych. Był to jednak dość ubogi układ hybrydowy, który nie dawał zbyt wielu profitów z jego korzystania.

Od tamtej pory sporo się jednak zmieniło. Następne hybrydy BMW wprowadziło między innymi do Serii 5 F10, która otrzymała oznaczenie ActiveHybrid5. Układ był już nieco bardziej zaawansowany, ponieważ wykorzystano silnik elektryczny o mocy 50 koni i silnik z modelu 535i. Hybrydowa odmiana pozwalała na jazdę na prądzie do prędkości około 60 kilometrów na godzinę i zasięg na poziomie 4 kilometrów. Wciąż nie są to niesamowite liczby, jednak wynik jest znacznie lepszy niż w przypadku starszego rozwiązania.

W następnych latach rozwój następował jeszcze szybciej. BMW rozszerzyło ofertę hybryd także o inne modele, w tym te mniejsze. Odmiany z dodatkowym silnikiem elektrycznym otrzymały między innymi Seria 3 F30, Seria 2 Active Tourer czy X3. Pozwoliło to na znaczne poszerzenie oferty w tym kierunku. Wiele z odmian hybrydowych to rozwiązania plug-in, co oznacza, że ich zasięg na prądzie prezentuje się niezwykle dobrze, a silniki elektryczne zapewniają lepsze osiągi. Dzięki temu oferta jest konkurencyjna.

Które nowe modele mają odmiany hybrydowe?

W przypadku modeli oferowanych aktualnie niemal każdy model ma odmianę hybrydową w swojej gamie. Dzięki temu wybór jest niezwykle duży. Warto zacząć od mniejszych modeli w gamie, czyli Serii 2 Active Tourer, która ma w swojej gamie odmianę hybrydową typu plug-in. Jest to znakomity wybór, jeśli szukamy auta rodzinnego, które ma być także ekologiczne. W gamie jest nawet wersja 230e, która zapewnia moc ponad 300 koni mechanicznych. W przypadku minivana jest to znakomity wynik.

W większych modelach marki wybór jest jeszcze większy. Dotyczy to przede wszystkim Serii 7, która ma w swojej gamie dwie mocne odmiany hybrydowe. Są to 750e i M760e. Ten drugi korzysta z silnika V8 i oferuje łączną moc na poziomie ponad 570 koni mechanicznych. Warto jednak pamiętać, że tego typu konstrukcje swoje ważą, w związku z czym masa takiego samochodu jest niezwykle duża. Mimo tego BMW stosuje układy hybrydowe w różnych odmianach, także nieco lżejszych.

W przypadku SUV-ów BMW wprowadziło do oferty odmianę hybrydową w każdym modelu tego segmentu, jaki oferuje poza X4 i X6. Dzięki temu oferta jest niezwykle bogata zwłaszcza w przypadku praktycznych X3 i X5. Wiele z nich jest wykorzystywanych również w mieście, gdzie zalety korzystania z układu hybrydowego są największe. Dzięki temu spalanie samego paliwa może osiągnąć bardzo małe wartości, a większość kilometrów można pokonywać na samym prądzie.

Jakich hybryd BMW warto szukać na rynku wtórnym?

W przypadku gdy chcemy znaleźć kilkuletnie używane BMW, warto zwrócić się ku modelom hybrydowym. Ich wybór jest już dość spory, ponieważ tego typu modele stały się popularne już w poprzednich generacjach wielu modeli. Dotyczy to między innymi Serii 3 i Serii 5. Dzięki temu można kupić auto hybrydowe w rozsądnej cenie, na czym obecnie zależy każdemu, kto szuka w miarę nowego auta używanego. W związku z tym, że ceny są niezwykle wysokie, ciężko znaleźć nowe auto za rozsądną cenę.

Warto zwrócić swoją uwagę na BMW F30 330e, które można znaleźć już znacznie taniej niż kilka lat temu. Jest to niezwykle udany model, który pozwala na przejazd na samym prądzie aż kilkudziesięciu kilometrów. Innym popularnym modelem na rynku wtórnym jest BMW G30 545e, które jest nowszą propozycją opartą o najnowszą Serię 5. Można znaleźć kilka ciekawych propozycji na rynku wtórnym, a sam model zapewnia znakomite osiągi.