Najczęstsze usterki w BMW X3

BMW X3 to jeden z najbardziej udanych SUV-ów w historii niemieckiego producenta. Przez trzy generacje model ten zdołał wyrobić sobie naprawdę niezłą renomę na globalnym rynku motoryzacyjnym. Z jakimi usterkami najczęściej będziemy się musieli jednak zmierzyć, jeżeli zdecydujemy się sięgnąć po BMW X3?

BMW X3 – historia modelu

Niektóre marki dojrzały potencjał SUV-ów i crossoverów o wiele szybciej niż zdołali to zrobić sami konsumenci. Świetnym przykładem w tej kwestii bez dwóch zdań może tutaj być BMW, które na początku XXI wieku przeprowadziło naprawdę imponującą ofensywę modelową. Bawarski producent zaprezentował w tamtym czasie wiele samochodów tego typu – pierwotnie ukierunkowanych na klientów zza Oceanu Atlantyckiego, a następnie krok po kroku przystosowywanych pod oczekiwania rynku europejskiego. Bardzo dobrym przykładem w tej materii niewątpliwie jest tutaj SUV klasy średniej, czyli BMW X3.

Samochód ten zadebiutował w na rynku w 2003 roku, a do sprzedaży trafił wiosną roku następnego. Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, iż auto to, mimo że wtedy SUV-y czy crossovery nie posiadały jeszcze na rynku tak mocnej pozycji jak obecnie, naprawdę święciło triumfy – pierwsze X3, posiadające nazwę kodową E83, wyprodukowano w centralnej dla tego modelu fabryce w austriackiej miejscowości Graz w nakładzie ponad 600 tysięcy egzemplarzy, a warto pamiętać, iż ten pojazd składany był również w Egipcie, Rosji i Tajlandii. Samochód był nastawiony na wygodną jazdę, lecz zdecydowanie niestraszny był mu nieprzyjazny teren. Bardzo mocno promowano to na przykład za pośrednictwem Rajdu Dakar, gdzie w 2006 roku zadebiutowała specjalna odmiana modelu – X3 Cross Country.

W 2010 roku na rynku zadebiutowała druga generacja BMW X3 o oznaczeniu kodowym F25. Samochód dość znacznie urósł, a rysy karoserii stały się bardziej wyraziste. Ogólnie rzecz biorąc, model ten prezentował się naprawdę nowocześnie, a dodatkowo otrzymał jeszcze wersję coupe, sprzedawaną jako BMW X4. Fani tylnonapędowych aut z pewnością mogli ucieszyć się z tego, że odmiana RWD funkcjonowała w gamie równolegle do opcji z napędem na cztery koła, która oczywiście nadal wskazywała na terenowo-sportowy charakter samochodu.

Obecna, trzecia generacja tego samochodu (nazwa kodowa G01) posiada naprawdę agresywny pakiet aerodynamiczny, w szczególności jeżeli spojrzymy na wyczynową odmianę M. Równocześnie jednak auto po raz kolejny się powiększyło i w 2017 roku, kiedy BMW X3 G01 pojawiło się na rynku, był to największy SUV segmentu D dostępny w Europie.

BMW X3  – dane techniczne najnowszej generacji modelu

Chwilę temu wspomnieliśmy o sporych rozmiarach najnowszej wersji BMW X3 i trzeba przyznać, że jak na klasę średnią samochód ten może pochwalić się naprawdę imponującymi gabarytami. 4708 mm długości, 1891 mm szerokości oraz 1676 mm wysokości to rozmiary, których nie musiałyby się powstydzić nawet modele z wyższego segmentu. Masa pojazdu na chwilę obecną oscyluje w granicach 1750-1820 kilogramów, zaś bagażnik posiada bazową pojemność rzędu 550 litrów.

BMW X3  – najczęstsze usterki w najnowszej generacji

W przypadku najnowszej generacji BMW X3 możemy mówić o dość bezawaryjnym pojeździe, choć oczywiście nie każdy będzie posiadać bezproblemowy egzemplarz. Jeżeli już przytrafiają się jakieś usterki, najczęściej mogą one dotyczyć jednostki napędowej. Niektórzy właściciele narzekają na przykład na szybko zużywającą się turbosprężarkę, awarie sondy lambda,  ogólne kłopoty z układem napędowym, na czele z wałem korbowym, a także na uporczywe problemy z maglownicą.

BMW X3 – najczęstsze usterki w starszych modelach

Mówiąc o awariach, które najczęściej dotykają starsze generacje BMW X3, warto wspomnieć na przykład o problemach z napędem xDrive, oświetleniem, luzach w zawieszeniu czy – po raz kolejny – o kłopotach z jednostką napędową. Trudno jest jednak znaleźć jedną, najważniejszą wadę, która jest najczęstsza dla tego modelu. Niektóre osoby w przypadku egzemplarzy z pierwszej generacji narzekają na wykończenie auta, lecz nie warto jest tego podpinać na siłę do grupy usterek.