Gdzie zrobić serwis swojego BMW – w autoryzowanym serwisie czy niezależnym warsztacie?

„Gdzie serwisować samochód marki BMW — w ASO czy niezależnym warsztacie?” Takie pytanie zadaje sobie chyba każdy posiadacz samochodu tej niemieckiej marki. Znacząca część osób kupujących nowy pojazd, decyduje się dokonywać wszelkiego rodzaju napraw oraz serwisować samochód w ASO. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu usługi kosztują tam znacznie więcej niż w przypadku niezależnych warsztatów. Co więcej, obowiązujące aktualnie w Polsce przepisy prawne pozwalają na dokonywanie przeglądów w dowolnej placówce. Co zatem wybrać — autoryzowany serwis BMW czy zaprzyjaźniony warsztat? Podpowiadamy!

Gdzie serwisować samochód BMW — w ASO czy warsztacie?

Zgodnie z aktualnymi przepisami, właściciel samochodu marki BMW nie musi skorzystać z usług ASO, chcąc utrzymać gwarancję dla posiadanego pojazdu. Ważne jest tutaj to, by był on serwisowany zgodnie z wymaganiami danego producenta. Dotyczyć mogą one między innymi częstotliwości dokonywania przeglądów oraz wymiany części w danym aucie, zakresu oraz czynności, które wchodzą w skład przeglądu, wykorzystywanych do naprawy urządzeń i narzędzi czy stosownego udokumentowania czynności serwisowych, razem z potwierdzeniem ich przy pomocy faktury lub rachunku. Zapewne nie każdy kierowca jest tego świadomy, lecz na polskim rynku działa szereg niezależnych warsztatów świadczących usługi serwisowania nowych pojazdów, w ofercie których znajdują się wysokiej jakości BMW części.

Serwisowanie auta BMW w ASO

Dlaczego tak wielu kierowców decyduje się na korzystanie z usług ASO? Wynika to z tego, że mają oni wówczas pewność, że naprawa ich BMW przebiegnie zgodnie z poszczególnymi wymaganiami producenta. Co więcej, serwis samochodu w punkcie tego typu stwarza zdecydowanie najmniej problemów, jeżeli chodzi o utrzymanie gwarancji. Po dokonanym przeglądzie lub naprawie, klient otrzymuje pisemną informację odnośnie przeprowadzonych czynności, wraz z wykazem wymienionych części oraz stosowną adnotacją w książce serwisowej. Tym, co wyróżnia sieć ASO jest także to, że ściśle współpracuje ona z dostawcą samochodów marki BMW. Stanowi to gwarancję świadczenia usług z wykorzystaniem oryginalnych części. Z jakimi kosztami należy się liczyć chcąc skorzystać z oferty ASO? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wynika to z tego, że każdy z punktów tego typu posiada swój własny cennik, a łączny koszt usługi jest uzależniony od rodzaju przeprowadzonych napraw i wymienionych części.

Serwisowanie samochodu BMW w warsztacie

Alternatywą dla autoryzowanych stacji obsługi są niezależne warsztaty. Jak znaleźć dobry, zaufany punkt tego typu? W tym celu, najlepiej zasięgnąć opinii u zaprzyjaźnionych kierowców lub na motoryzacyjnych forach internetowych. Przed udaniem się do danego warsztatu, warto także sprawdzić opinie w sieci na jego temat — czy to na Google Maps, czy w mediach społecznościowych. Zanim odda się swoje BMW w ręce pracowników, należy także upewnić się, w jaki sposób będzie przeprowadzana naprawa. Spora część nieautoryzowanych warsztatów korzysta bowiem z zamienników oryginalnych części, które mogą uniemożliwić utrzymanie ochrony gwarancyjnej. Niezbędne będzie tu również sprawdzenie, czy dany warsztat dysponuje stosownymi urządzeniami umożliwiającymi przeprowadzenie pełnej diagnostyki auta oraz niezbędnych napraw. Po dokonaniu przeglądu, pracownik placówki powinien wydać klientowi fakturę będącą potwierdzeniem wykonania wszystkich czynności wskazanych w książce serwisowej.

Jak powinien wyglądać prawidłowy przegląd BMW?

Przegląd auta marki BMW ma na celu sprawdzenie sprawności technicznej danego pojazdu. Jak już zostało wspomniane, w ASO jest on przeprowadzany z zaleceniami producenta. W przypadku nieautoryzowanych serwisów niekiedy pomijane są niektóre elementy na przykład te związane z diagnostyką. Spora część producentów wymaga, aby w czasie przeglądu podłączyć samochód do specjalistycznego komputera diagnostycznego. Ma to na celu sprawdzenie komunikatów o błędach.