BMW w sportach motorowych

BMW Motorsport to oddział firmy BMW który odpowiada za sporty motorowe. BMW obecne było i jest w sportach motorowych takich jak wyścigi Formuły 1 oraz 2, wyścigach motocyklowych oraz samochodów turystycznych i sportowych. Jeszcze w roku 193 BMW model 328 osiągał spore sukcesy w wyścigu 24h Le Mans.

Aktualnie obok serii M pojazdy BMW Motorsport sporadycznie widywane są w ofertach jako ogłoszenia motoryzacyjne. Można kupić samochody używane, przykładowo BMW E36 Motorsport International Limited, czy sporo droższe BMW E34 (3,6 24V).

Formuła i BMW

W latach 40 i 50 ubiegłego wieku pojazdy marki BMW odnosiły zwycięstwa w Formule 2, uczestnicząc także w wyścigach Formuły 1. W połowie lat 80-tych BMW wycofało się z Formuły 1 i skoncentrowało się na wyścigach samochodów turystycznych.

Powrót do Formuły 1 odbył się na zasadzie dostarczania silników do pojazdów Williamsa. Samochody te otrzymywały jednostki napędowe od BMW, a gdy Williams nie radził sobie najlepiej BMW wykupiło zespół Sauber i powstał fabryczny zespół BMW Sauber w którym startował Robert Kubica zaliczając jedną wygraną. W roku 2009 BMW odsprzedało swoje udziały w zespole Sauberowi.

BMW w DTM

Deutsche Tourenwagen Masters, czyli DTM to ważna i oblegana przez kibiców seria wyścigów samochodowych. Początkowo udział w niej brały takie marki jak BMW, Rover, Alfa Romeo, Ford, Chevrolet i Volvo, a niedługo potem dołączyło Audi i Mercedes. BMW od roku 1984 zdobyło mistrzostwo w tej klasyfikacji sześciokrotnie.

USCC i BMW

USCC to seria wyścigowa samochodów sportowych organizowana w Ameryce północnej. BMW obecne było z samochodami GT w wyścigach GT LeMans w roku 2020.

BWM World Superbike

To motocyklowe Mistrzostwa Świata mające swój początek w 1988 roku. Obecnie w rywalizacji obecne są Ducati, BMW, MV Agusta, Aprilia, Honda, Kawasaki, Suzuki, Yamaha. BMW niestety nigdy nie zdobyło miana mistrzowskiego producenta, a ostatnie lata należą do zespołu Kawasaki, które zdobywało mistrzostwa 6 razy z rzędu.